Salatı Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı
20 Haziran 2024

Salatı Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Salat-ı Tefriciye Duası

Salat-ı Tefriciye Duası Nedir?

Hacet ve dileği olan, sıkıntı ve belaya düşmüş olan kimse, hacet namazları ile dualar ve salavatlar ile ilahi yardıma talip olur. Allah Rasulü (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: "Dua ile sema kapıları arasında bir set vardır. Her kim duasına selavatla başlar ve selavatla bitirirse o set açılır, dua yerine ulaşır." Bu emir gereği her duaya besmele, hamdele ve selvele ile başlamak ve bitirmek adet haline gelmiştir.

Allah Rasulü (S.A.V.) bir başka hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

"Kim altından kalkamayacağı güç bir işle karşı karşıya gelirse, üzerime çok selavat-ı şerife okusun. Çünkü üzerime okunan selavat-ı şerife sebebi ile Allahu Teâlâ o kişinin sıkıntılarını, kederlerini giderir, rızkını çoğaltır, Allah'ın yardımı ile muradına nail olur."

Salat-ı Tefriciyye Hakkında Bilgi

Salat-ı tefriciyye hakkında sahih bir hadis-i şerif mevcut değildir. Ancak, Allah Rasulü (S.A.V.) hadislerinde salavat okumanın faziletlerinden bahsetmiştir. Bu salavat daha sonradan alimler tarafından söylenmiş, etkisi tecrübe edilerek tavsiye edilmiş bir selavattır. Sayısı da alimlerin tecrübesi ile bulunmuş ve tavsiye edilmiştir.

İmam Kurtubi Hz. Leri, her hacetin giderilmesine vesile olan salavat duasına; "Salat-ı tefriciye" demiştir. Diğer alimler bu selavatı şerife hürmetine muradlarının olduğunu görünce; "Salat-ı Nariyye", sır ehli de kalp gözünün açılmasına vesile olduğu için; "Miftahu Kenzil Muhit" diye isimlendirmişlerdir.

Şeyh Muhammed Tunusi Salat-ı Tefriciye Hakkında

"Her kim Salat-ı Tefriciye'yi her gün 21 defa okursa, rızkı semadan yağmur gibi yağar, yerden ot gibi biter." demiştir.

İmam Deyruni Hz. Leri İse Salat-ı Tefriciye Hakkında

"Bir mümin beş vakit namazdan sonra bu selavat-ı şerifeyi 11 defa okumayı vird edinirse, rızkı kesilmez, maddi ve manevi yüce makamlara ulaşır." demiştir.

Her kimin önemli bir haceti varsa, evvela iki rekât hacet namazı kılar ve Salat-ı Tefriciye duasını 4444 defa okur veya okutursa, Allahu Teâlâ'nın izni ile muradına ulaşır, haceti giderilir.

Salat-ı Tefriciye Duasını Okumaya Başlarken Yapılacaklar
  • İki rekât hacet namazı kılınır.
  • Salat-ı tefriciye duasına başlamadan evvel 21 defa "Estağfurullah el-azim ve etubu ileyh" diye tövbe istiğfar edilir. Her ne niyet için okunuyorsa kalben niyet edilir.
  • Euzu besmele çekildikten sonra Salat-ı Tefriciye duası okunmaya başlanır.
  • Salat-ı Tefriciye duasını 4444 defa okumak ya da paylaşarak okutmak gereklidir.

İbni Hacer Askalani Hz. Leri bu sayı için "iksir-i azamdır" buyurmuşlardır.

Salat-ı Tefriciyenin Arapça Metni

"Allahumme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammed'in'illlezi tanhallu bi hi'l-ugadu ve tenfericu bi hi'l-kurabu ve tukda bi hi'l-havaicu ve tunalu bi hi'r-ragaibu ve husnul havatimi ve yustesgal gamamu bi vechihi'l-kerimi ve ala alihi ve sahbihi fi kulli lemhatin ve nefesin bi adedi kulli ma'lumin leke."

Salat-ı Tefriciyenin Anlamı

"Allah'ım, Efendimiz Muhammed'e (S.A.V.) kusursuz bir salat ve rahmet, eksiksiz mükemmel bir selam ve selamet vermeni istiyoruz. O Peygamber ki; O'nun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar O'nun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar O'nun hürmetine yerine getirilir. Maksat ve muradlara O'nun hürmetine ulaşılır, güzel akıbetler O'nun hürmetine elde edilir. O'nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir.

Allah'ım, O'nun âline, ehline, ashabına her göz kırpacak kadar zamanda dahi, her nefes alacak kadar zamanda dahi Sana malum varlıklar sayısınca salat ve selam et."

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yol Duası Okunuşu ve Anlamı

Yol Duası Okunuşu ve Anlamı

Adetliyken Dua Okunurmu?

Adetliyken Dua Okunurmu?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rabbenağfirli Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbenağfirli Duası Okunuşu ve Anlamı

Zayıflamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Zayıflamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kısmet Duası Okunuşu ve Anlamı

Kısmet Duası Okunuşu ve Anlamı

Küslerin Barışması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Küslerin Barışması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Birini Kendine Aşık Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Birini Kendine Aşık Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Dua Okunuşu ve Anlamı

Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Temre Duası Okunuşu ve Anlamı

Temre Duası Okunuşu ve Anlamı